#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=62#!trpen#跳到内容#!trpst#/trp-gettext#!trpen#

Amasra’da ne yenir?

  • #!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=89#!trpen#经过#!trpst#/trp-gettext#!trpen#

Amasra, Türkiye’nin Karadeniz sahilinde bulunan tarihi ve turistik bir şehirdir. Doğal güzellikleri, plajları ve balıkçı köyü atmosferiyle ünlü olan Amasra, aynı zamanda lezzetli yöresel yemekleriyle de dikkat çekmektedir. Şimdi, Amasra’da tatmanız gereken bazı özel yemekleri paylaşalım:

1. Karadeniz Usulü Hamsi Tava & Diğer Balık Çeşitleri

Amasra, Karadeniz’in balıkçılık geleneğine sahip olduğu için taze ve lezzetli balıklarla ünlüdür. Karadeniz usulü hamsi tava, Amasra’da mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Taze hamsiler, ince bir hamurla kaplanarak kızartılır ve limon eşliğinde servis edilir.

2. Mısır Ekmeği

Amasra’da tatmanız gereken bir diğer özel lezzet ise mısır ekmeğidir. Karadeniz’in bereketli topraklarında yetişen mısır unundan yapılan bu ekmek, kendine özgü bir lezzete sahiptir. Sıcak sıcak tüketildiğinde mükemmel bir eşlikçi olabilir.

3. Karalahana Sarması

Amasra mutfağının önemli bir parçası olan karalahana sarması da tadılması gereken bir başka lezzettir. Lahana yapraklarına sarılan iç pilavıyla birlikte pişirilen bu yemek, doyurucu ve lezzetli bir seçenektir.

4. Mısır Çorbası

Amasra’da mısır yetiştiriciliği yaygın olduğu için mısır çorbası da oldukça popülerdir. Taze mısırlardan yapılan bu çorba, kremamsı bir dokuya sahiptir ve özellikle soğuk havalarda sıcacık bir başlangıç olabilir.

5. Mantı

Amasra’ya yakın konumda bulunan Sinop’un ünlü mantısı da bu bölgede sıkça tüketilen bir lezzettir. İnce hamurun içine kıyma veya peynir konularak yapılan bu mantılar, yoğurt ve sos ile servis edilir.

6. Kabak Tatlısı

Tatlı sevenler için Amasra’da kabak tatlısı da deneyebileceğiniz bir seçenektir. Kabak dilimleri şerbetle pişirilerek hazırlanan bu tatlı, hafif ve lezzetlidir.

Amasra’da bu özel yemeklerin yanı sıra daha pek çok Karadeniz mutfağı lezzeti bulunmaktadır. Şehirdeki restoranlarda bu yöresel yemekleri tatma fırsatı bulabilir ve

#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=108#!trpen#发表回复#!trpst#/trp-gettext#!trpen#

#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=107#!trpen#您的电子邮箱地址不会被公开。#!trpst#/trp-gettext#!trpen# #!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=99#!trpen#必填项已用*标注#!trpst#/trp-gettext#!trpen#

zh_CNChinese
İletişim